ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

2019-03-27

Czym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Aby wziąć kredyt na mieszkanie albo na budowę domu, musimy posiadać obecnie odpowiedni wkład własny. Powinien on wynosić 20 procent wartości nieruchomości, ale nie każdy potencjalny kredytobiorca posiada aż tak duże środki do dyspozycji. W takim przypadku można zastosować ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Co warto o nim wiedzieć?

 

Nie każda osoba może pozwolić sobie na zakupienie własnej nieruchomości za gotówkę. Wielu z nas posiłkuje się wtedy kredytami hipotecznymi, które udzielane są przez banki na zakup mieszkania czy budowę domu jednorodzinnego.

 

Gdy chcemy zdecydować się na kredyt, powinniśmy pamiętać o tym, że będziemy potrzebowali wtedy wkładu własnego. Ile pieniędzy trzeba zebrać?

 

Wymagany wkład własny – ile potrzeba?

Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, aby kredytobiorca przedstawił odpowiedni wkład własny, czyli kredytu nie otrzymamy na 100 procent wartości nieruchomości.

 

Dzisiaj wkład ten powinien wynosić 20 procent wartości nieruchomości, zatem kredytobiorca ze swojej strony wykłada sumę 20 procent, natomiast bank kredytuje pozostałe 80 procent wartości nieruchomości.

 

Przykładowo, gdy nieruchomość, którą planujemy zakupić, kosztuje 300 tysięcy złotych, wtedy konieczne jest zgromadzenie aż 60 tysięcy złotych na wkład własny, zatem to bardzo duża kwota!

 

Zdarza się więc, że kredytobiorca nie posiada wymaganej sumy, ale i tak chce zaciągnąć kredyt. Wówczas bank może mu to umożliwić, ale stosuje się wtedy dodatkowe zabezpieczenie, czyli ubezpieczenie niskiego wkładu własnego http://mazuriwspolnicy.pl/unww-mbank/. Czym dokładnie jest taka polisa?

 

Czym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Pod pojęciem takim jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (UNWW) znajduje się specjalna polisa ubezpieczeniowa, która ma na celu ubezpieczenie odpowiedzialności klienta banku przez ubezpieczyciela.

 

Po wykupieniu takiej polisy klient, który nie dysponuje wystarczającym wkładem własnym, na przykład posiada tylko 15 procent wkładu, może zaciągnąć kredyt. Opłaca wtedy specjalną polisę ubezpieczeniową, która stanowi zabezpieczenie dla banku.

 

Zatem wtedy, gdy klient nie spłaciłby kredytu i bank wypowiedziałby umowę kredytową, wówczas to ubezpieczyciel musiałby zapłacić część wierzytelności za klienta.

 

Ile wynosi ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (UNWW) zapłacimy dość dużo. W większości przypadków trzeba liczyć się z kosztem nawet 1-3,5 procenta od wartości ubezpieczanego wkładu własnego rocznie, dlatego suma ta może wynosić kilka tysięcy złotych.

 

Dla wielu kredytobiorców jest to jednak jedyny sposób na to, aby szybko zaciągnąć kredyt na nieruchomość, gdy nie posiadają jeszcze wymaganego wkładu własnego. Jednak czasami lepiej zaczekać i zaciągnąć kredyt z pełną wymaganą sumą wkładu własnego.