Ile kosztuje remont dachów?

Remont dachów jest sporym i dość kosztownym przedsięwzięciem, które pociąga za sobą konieczność odpowiedniego zaplanowania zmian. Można bowiem podjąć decyzję polegającą na całkowitej wymianie pokrycia lub jedynie jego naprawie. Dach charakteryzujący się złą kondycją może być nieszczelny, a to z kolei może doprowadzać do wilgotnienia stropów i ścian. Inną przyczyną remontu dachu może być chęć wykonania poddasza użytkowego.


W jakich sytuacjach konieczny jest remont dachów http://budwod.eu/oferta/naprawa-dachow/?

Konieczność przeprowadzenia remontu dachów wynika najczęściej z uszkodzenia starego pokrycia dachowego czy uszkodzenia blachy. Takie zmiany mogą powodować przeciekanie wody, a to z kolei może być bezpośrednią przyczyną zalania stropu. W konsekwencji takiego stanu rzeczy może dojść do zwiększenia wilgotności powietrza i rozwoju pleśni. Wykonanie remontu dachów jest nieodzowne także w przypadku naruszenia konstrukcji więźby, czyli drewnianego stelażu, na którym opiera się cały ciężar pokrycia dachowego. Do jej uszkodzenia może dochodzić w wyniku pleśnienia poszczególnych elementów bądź szkodliwej działalności owadów np. korników. Jeśli defekty więźby będą postępowały, konstrukcja zaczyna tracić swoją stabilność, a to z kolei może doprowadzić do zawalenia się dachu.


Pozwolenie na remont dachów

Należy mieć na uwadze, że niektóre planowane prace obejmujące remont dachów muszą zostać zgłoszone stosownych organów urzędowych, czyli starostwa lub urzędu miasta (wydział architektury). Wymóg nie obejmuje drobnych napraw. Jednakże wszelkie większe zmiany, wśród których można wymienić całkowitą wymianę pokrycia dachowego, remont więźby dachowej czy zmiany polegające na podwyższaniu całej konstrukcji budynku wymagają stosownego pozwolenia. Jeżeli wymóg ten nie zostanie spełniony, grozi to nałożeniem grzywny w wysokości maksymalnej 50 tys. złotych lub nakazem rozebrania konstrukcji.


Demontaż starego pokrycia dachowego

Na generalny koszt remontu dachów składa się wiele czynników. Jeśli zależy nam na całkowitej wymianie pokrywy dachowej, należy liczyć się również z kosztami demontażu starej konstrukcji. To z kolei zależy od tego, z jakiego rodzaju pokryciem dachowym mamy do czynienia. Jeśli jest to zwykła blachodachówka, wówczas stawka wynosi około 5 – 6 zł/m2. Jeżeli z kolei jest to papa, wykonawcy żądają średniej kwoty wynoszącej od 7 – 12 zł/m2. Najwyższe koszty są zobowiązane pokryć osoby, które posiadają dach eternitowy – stawka wynosi wówczas 15 – 20 zł/m2. Oczywiście do podanych cen należy doliczyć również koszty utylizacji oraz wywozu.


Wymiana więźby dachowej

Remont dachów może obejmować również wymianę całej bądź kilku elementów więźby dachowej. Koszt jest zależny od kształtu i rodzaju drewna, jaki chcemy zastosować w konstrukcji. Najtańszą opcją jest więźba przeznaczona dla dachu dwuspadowego. Jeśli projekt przewiduje dużą ilość nierówności i spadów, wówczas cena więźby proporcjonalnie wzrośnie. Stawka waha się więc w okolicach od 15 do nawet 45 złotych/m2. Znaczenie ma tu również impregnacja więźby bądź jej brak.


Koszt nowego pokrycia dachowego

Położenie nowego pokrycia dachowego to cel większości remontów dachów. Koszt jest uzależniony od rodzaju materiału. Stawki przedstawiają się następująco: blacha płaska – od 17 do 25 zł/m2, blachodachówka – od 25 do 46 zł/m2 oraz dachówka ceramiczna, której koszt waha się od 30 do 60 zł/m2. Oprócz tego płaska blacha wymaga również dodatkowego, sztywnego stelażu, na który zostanie zainstalowana. Do generalnego kosztu należy również doliczyć montaż rynien czy obróbkę komina. Wszystkie podane stawki są orientacyjne.