Aktualności

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach rodzinnych

dodano: 24.09.2012

W dniach 22-23.09.2012 w Sulechowskim Domu Kultury odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Rodzinnych. Warto wspomnieć, iż impreza o takim charakterze i zasięgu po raz pierwszy odbywała się w naszym mieście.

W Mistrzostwach grano systemem kołowym na dystansie 9 rund tempem 20 minut na zawodnika + 10 sekund na każde posunięcie

Współorganizatorami imprezy byli:

Dodatkowo Mistrzostwa mogły liczyć na wsparcie nw. Firm i osób prywatnych:

Info z sali gry.

W początkowej fazie rozgrywek po pierwszej rundzie Rodzina Kowalczyk objęła prowadzenie. Pierwszy dzień rozgrywek zakończył się wspólnym prowadzeniem Rodziny Szydełko wraz z Rodziną Kowalczyk. Drużyna z Sulechowa uplasowała się poza pierwszą trójką.

W kolejnym dniu zmagań przy szachownicy zawodnicy z Sulechowa przyszli na salę gry w bojowych nastrojach. Starali się grać możliwie najskuteczniej tracąc minimalną ilość "małych punktów".

W efekcie czego pierwsze trzy rundy zakończyły się zwycięstwem naszej reprezentacji.

Przerwa, chwila koncentracji czas na kolejną rundę, rundę VIII - decydującą o wszystkim. Nasi grają z najwyżej sklasyfikowaną do tej pory Rodziną Kowalczyk. Grają agresywnie i zdecydowanie nie odpuszczają potknięć, ale przeciwnik nie chce darmo oddać skóry. Jest dobrze Marek Oliwa grający na pierwszej szachownicy wygrywa. Gra toczy się dalej... Mały błąd, nerwówka, załamanie obrony, tracimy uzyskaną wcześniej przewagę Patryk Oliwa na drugiej szachownicy musiał uznać wyższość Mariusza Kowalczyka. Widzowie skupili się wokół ostatniej szachownicy ciekawość i nerwy mieszały się razem. Trzecia szachownica gra Wiesław Oliwa z Mateuszem Kowalczykiem. Zwycięstwo drużyny zależy od tego wyniku. Mateusz ma mało czasu ok. 20 sekund Wiesław ponad trzy minuty. Wszyscy ciekawie spoglądają, co zdarzy się dalej... I tak ostatecznie doświadczenie i szybkość gry zadecydowała o wyniku tego pojedynku, który zakończył się zwycięstwem Wiesława Oliwy.

Z ogromną przyjemnością mogę powiedzieć, iż po dziewięciu rundach w klasyfikacji generalnej

I miejsce oraz tytuł DRUŻYNOWYCH MISTRZÓW POLSKI W SZACHACH RODZINNYCH

uzyskała rodzina z Sulechowa, która zdobyła 15 pkt. meczowych (dużych). W skład drużyny wchodzili:

              Marek OLIWA uzyskując indywidualnie 7 pkt.
              Patryk OLIWA uzyskując indywidualnie 5,5 pkt.
              Wiesław OLIWA uzyskując indywidualnie 5,5 pkt.

    II miejsce - Rodzina KOWALCZYK uzyskując 14 pkt. meczowych
    III miejsce - Rodzina SZYDEŁKO uzyskując 12 pkt. meczowych

Wszystkim zawodnikom chciałbym złożyć gratulacje z osiągniętych wyników z życzeniami kolejnych sukcesów przy szachownicy.

składa
Arkadiusz WIŚNIEWSKI