Aktualności

GP Zbąszynia Memoriał im. Ziemowita Zgierskiego

dodano: 20.10.2013

VIII GP ZBĄSZYNIA W SZACHACH

ZBĄSZYŃSKA JESIEŃ SZACHOWA, V MEMORIAŁ IM. Z. ZGIERSKIEGO

Zbąszyń 19.10.2013

           W dniu 19 października br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zbąszyniu odbył się turniej „Zbąszyńska Jesień Szachowa” zaliczany do VIII edycji Grand Prix Zbąszynia w szachach. Zawody te były zarazem V Memoriałem Ziemowita Zgierskiego, zasłużonego dla naszego regionu działacza i propagatora królewskiej gry wśród najmłodszych. Do rozgrywek przystąpiło ponad 100 zawodników z kilkunastu miejscowości i klubów, min. z Sulechowa, Wolsztyna, Sulęcina, Kostrzyna Wlkp., Nowego Tomyśla, Śmigla, Bucza, Zbąszynka, Kopanicy, Obry, Siedlca, Chobienic, Przyprostynii, Perzyn oraz Zbąszynia. Uroczystego otwarcia dokonał Starosta Nowotomyski, Pan Andrzej Wilkoński. Warto zaznaczyć, że Starostwo Powiatowe od kilku lat wspiera finansowo naszą imprezę.

          Najmłodsi uczestnicy liczyli sobie niespełna 5 lat, najstarszy zawodnik miał 64 lata. Godny odnotowania jest fakt, że po raz pierwszy w szachowe szranki stanęli uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Przyprostynii oraz przedszkolaki ze Zbąszynia i Nowego Tomyśla. Walory edukacyjne i wychowawcze związane z grą w szachy są coraz bardziej zauważane i doceniane. Z początkiem tego roku szkolnego, dzięki zaufaniu jakim obdarzyli nas włodarze naszego miasta, szachy trafiły do przyprostyńskiej podstawówki oraz do miejscowego przedszkola. Nieocenione okazało się także zaangażowanie i wsparcie dyrekcji obu placówek w osobach Pani Teresy Małychy i Lucyny Młodystach.

          W trakcie 4,5 godzinnej rywalizacji rozegrano blisko 400 ciekawych i zaciętych pojedynków. Wiele partii rozstrzygało się na tzw. „wiszących chorągiewkach”. W kategorii najlepszych przedszkolaków zwycięzcami okazali się Michał Rugała z Nowego Tomyśla oraz Igor Mierzyński ze Zbąszynia. Najlepszym zawodnikiem z Przyprostynii został Oskar Nowacki. W kategorii juniorów do lat 8 (uczniowie klas I-II) zwyciężył Michał Maćkowiak (SP Siedlec), drugie miejsce zajął Olaf Michalski (ZSP Zbąszyń), trzecie miejsce podzielili Filip Możdżanowski (Nowy Tomyśl) oraz Jakub Kuczyński (ZSP Zbąszyń). W gronie 10-latków triumfował Grzegorz Szymków (MKS Wicher Zbąszyń) przed Oskarem Tajchertem (UKS Szach Wolsztyn) i Adrianem Olszewskim (Wicher). W klasyfikacji uczniów z kl. V-VI pierwsze miejsce wywalczyła Aleksandra Kubiak, drugi był Hubert Kostera (oboje MKS Wicher Zbąszyń), trzeci Damian Olbiński (UKS Gambit Bucz). W gronie gimnazjalistów równych sobie nie miała Edyta Skrzypczak (MKS Wicher Zbąszyń), która wyraźnie zdystansowała swoich rywali. Kolejne lokaty w tej grupie zajęli Jakub Robaszkiewicz (Kostrzyn Wlkp.) oraz Wiktoria Tomys (Siedlec). W kategorii Open, jak i w całym turnieju najlepszy okazał się Paweł Wawrzyniak z UKS Szach Wolsztyn. Na drugim stopniu podium uplasował się Arkadiusz Wiśniewski z KSz. Sulechów, trzecie miejsce zajął Bartosz Gajewski (MKS Wicher Zbąszyń). Warto wyróżnić także młodych zawodników ze Zbąszynka: Adriana Utratę, Seweryna Sawickiego i Andrzeja Spychałę, którzy coraz śmielej i lepiej prezentują się na szachowych arenach.

          Na zakończenie zawodów najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk dyrektor ZSP Zbąszyń, Pani Teresy Małychy oraz prezesa klubu MKS Wicher Pana Marka Goździewicza statuetki, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

          Kolejny turniej GP już 23 listopada. Serdecznie zapraszamy! 


          Informacja: Goździewicz Robert


Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami turnieju w programie Chess Arbiter.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI TURNIEJU (CHESS ARBITER)


.