Aktualności

FINAŁ SZACHOWEGO GRAND PRIX CZTERECH MIAST

dodano: 19.10.2015

FINAŁ SZACHOWEGO GRAND PRIX CZTERECH MIAST 2015

           Dnia 18 października br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu odbył się finałowy turniej cyklu Grand Prix czterech miast.

Warto dodać, iż pomysł i realizacja tego zamierzenia pojawiła się „oddolnie” po miesiącach szachowego marazmu w województwie lubuskim. Bywało, iż przeglądając stronę Chessarbiter bezskutecznie szukało się turniejów rozgrywanych gdzieś w okolicy . Właśnie dlatego na początku bieżącego roku zostali zaproszeni do Sulechowa przedstawiciele z kilku miast, by porozmawiać na temat braku turniejów w województwie i sposobie rozwiązania tego problemu. Efekt tych rozmów widoczny jest już dziś. Turnieje zorganizowane w całym cyklu Grand Prix Czterech Miast przyciągają zawodników z całego województwa. Łącznie w turniejach wzięło udział ponad 130 zawodników. Mam nadzieję, że zarząd LZSzach zauważy, że oprócz intratnych turniejów i szkoleń bardzo ważna jest popularyzacja i propagowanie szachów.  Zwłaszcza dla szachistów, którzy cieszą się samą grą, a nie żyją z niej. Spytać można dlaczego tak… bo właśnie gra sprawia im radość.

Wracając do rozgrywek w szranki do szachownic przystąpiło 60 zawodników z kilkunastu miejscowości takich jak Lubsko, Zielona Góra, Sulęcin, Nowy Tomyśl i wielu innych. Otwarcia turnieju dokonał sympatyk królewskiej gry burmistrz Zbąszynia Pan Tomasz Kurasiński. Po siedmiu rundach i wielu bardzo ciekawych pojedynkach w kategorii open jak i w całym turnieju najlepszy okazał się Pan Karol KUCZA z ŻKSz Żary uzyskując 6,5 pkt. na drugim stopniu podium uplasował się Pan Piotr Jagodziński reprezentujący barwy klubu Wieża Pęgów, trzecie miejsce zajął Pan Dawid Śmierzchalski z MKS Wicher Zbąszyń.

W poszczególnych kategoriach najlepszymi zawodnikami okazali się:

Grupa „B” ranking ELO, PZSzach od 1601 do 1800: Damian Horwat,

Grupa  „C” ranking ELO, PZSzach od 1401 do 1600: Julia Kudlak,

Grupa  „D” ranking ELO, PZSzach od 1201 do 1400: Piotr Miszczyk,

Grupa  „E” ranking ELO, PZSzach od 1001 do 1200: Aleksander Kiełek,

Grupa  „F” ranking ELO, PZSzach do 1000: Sebastian Olszewski.

W klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix Czterech Miast najlepszym zawodnikiem okazał się Pan Waldemar SZYLKO uzyskując łącznie 22 pkt.

          Na zakończenie turnieju z rąk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu zwycięzca turnieju oraz najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody finansowe, rzeczowe oraz puchary. Gratulacje dla organizatorów imprezy za sprawne przeprowadzenie zawodów a zawodnikom z osiągniętych wyników z życzeniami kolejnych sukcesów przy szachownicy.

        Po ceremonii wręczenia nagród inicjatorzy cyklu Grand Prix Czterech Miast spotkali się, by porozmawiać na temat kontynuacji pomysłu. Z przyjemnością chciałbym poinformować, iż w roku 2016 projekt będzie realizowany, mało tego impreza się rozrasta swój akces dołączenia do  cyklu GP wyraziły takie miejscowości jak Żary, Zielona Góra oraz Gubin. Potwierdza to moje przekonanie, że szachiści w naszym województwie chcą grać, jednak przez słabe działanie LZSzach oraz brak imprez organizowanych pod egidą LZSzach po prostu nie mają gdzie. Mam nadzieję, że już niedługo to zmienimy.


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI TURNIEJU (CHESS ARBITER)

Prezes KSz. Agmarex Sulechów

Arkadiusz WIŚNIEWSKI