Aktualności

MOJA OSOBISTA PEREŁKA

dodano: 27.12.2015

Witam

Choć nic wcześniej o tym nie wspominałem to jednak po konsultacji z Wiceprezesem Klubu Panem Grzegorzem Zabawskim ustaliliśmy, że ta informacja również musi pojawić się na stronie klubu.

Z ogromną przyjemnością chciałbym poinformować, o mojej osobistej perełce :)

Na początku bieżącego roku otrzymałem propozycję sędziowania Mistrzostw Polski Drukarzy i Wydawców w szachach.  Po zastanowieniu propozycję przyjąłem. Mistrzostwa odbywały się w Serpelicach ... kawał drogi, jednak "ptaszki ćwierkały", iż pojawi się tam Wyjątkowy Gość. Dla informacji same mistrzostwa odbywały się do godzin popołudniowych natomiast późnym popołudniem, były rozgrywane turnieje w szachach błyskawicznych.

Drugiego dnia Mistrzostw z samego rana przyjechał Pan dr. Andrzej FILIPOWICZ. Jeśli ktoś nie wie jest to niekwestionowany autorytet w świecie szachowym nie tyko w Polsce, ale przede wszystkim w świecie. Sędzia, który w swoim bogatym dorobku sędziował między innymi mecze o Mistrzostwo Świata. Człowiek, który obecnego Mistrza Świata jak i zdetronizowanych Mistrzów Świata w szachach zna osobiście jak sam mówi "od małego". W mojej ocenie, jest to ocean wiedzy zarówno szachowej jak i sędziowskiej. Ocean z którego powinniśmy czerpać wiedzę, jak z garnca wiedzy wszelakiej chochlami, nabierkami czym się da i do kiedy się da.

Muszę przyznać, iż znowu byłem w szkole podstawowej i to tuż przed sprawdzianem hi, hi, hi.... Było to bezcenne doświadczenie, kiedy miałem świadomość, iż tak zacna i szacowna persona, taaaki autorytet sędziowski obserwuje moje poczynania jako sędziego głównego. Po "klasyku", był turniej szachów błyskawicznych, gdzie Pan Filipowicz zdecydował się wziąć udział osobiście. W efekcie czego sędziowałem turniej w którym brał udział sam ON - niezapomniane przeżycie.

Dla mnie był to sędziowski Mount Everest byłem wtedy i jestem obecnie bardzo dumny i szczęśliwy, że miałem takie szczęście i taką możliwość. Nazajutrz spokojnie, dopiero śniadanko godzina do rozpoczęcia rundy, a tu Pan Filipowicz bierze mnie za ramię idziemy na salę gry, a tam w cztery oczy.... mówi, że tak na chłodno na drugi dzień stwierdza, że bardzo sprawnie sobie radzę z tak kłótliwymi zawodnikami, bo lwią część zawodników zna osobiście. Niby Pana nie widać, ale jak pojawi się sporna sytuacja na szachownicy to zawsze jest Pan tam gdzie trzeba Brawo Panie Sędzio, Brawo. Tymi słowami podsumował moją robotę. Tego dnia te kilka wypowiedzianych zdań były moją wisienką na torcie :)

Potem "klasyk", ognisko i rozmowy, rozmowy, rozmowy .... warto było jechać. Choćby dla tych paru słów, które wypowiedział dr. Andrzej Filipowicz o moim sędziowskim rzemiośle.

Prezes
Klubu Szachowego Agmarex Sulechów

Arkadiusz WIŚNIEWSKI

Poniżej szczegółowe wyniki zmagań:


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI MISTRZOSTW (CHESS ARBITER)


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI MISTRZOSTW W SZACHACH BŁYSKAWICZNYCH (CHESS ARBITER)


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI MEMORIAŁU STANISŁAWA ZGÓRZA(CHESS ARBITER)


FILM Z TURNIEJU