Naprawa dachów - co warto wiedzieć?

Wiele osób staje przed następującym dylematem: remontować dach, czy może jedynie postarać się go naprawić? Są sytuacje, w których całkowita wymiana zadaszenia jest konieczna, co wiąże się niejednokrotnie z bardzo wysokimi kosztami. Jednakże w niektórych przypadkach wystarczy dobrze przemyślana naprawa dachów http://budwod.eu/oferta/naprawa-dachow/.


Naprawa dachów – kiedy wystarczy?

Dach jest jednym z tych elementów domu, które podlegają ciągłej eksploatacji. Cała konstrukcja jest wystawiana na działanie przeróżnych warunków atmosferycznych – wiatru, gradu, burzy czy deszczu. Więźba dachowa starego typu bądź niewłaściwie zaimpregnowana stanowi doskonałą pożywkę dla owadów, np. korników. Jednakże czasami wystarczy wymienić jedynie kilka elementów pokrywy dachowej, tak, aby w pełni spełniała swoje zadanie. Tak jak wspomniano wcześniej – całkowita wymiana dachu nie zawsze jest potrzebna. Jeśli pokrywa dachowa czy więźba nie wymagają generalnego remontu, niepotrzebne ponoszenie kosztów jest bezcelowe. Przed planowaną naprawą dachów należy dokładnie ocenić uszkodzenia, sprawdzić ewentualne nieszczelności, które mogą być przyczyną przeciekania i przemiękania stropów. To z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni zarówno na wewnętrznych ścianach, jak i w głębi muru. Naprawa dachów wystarcza więc wówczas, gdy mamy do czynienia z utratą szczelności pewnych struktur, np. dachówki lub papy, a także wtedy, gdy chcemy jedynie wymienić dany element więźby (chyba, że dostanie się do niej jest niemożliwe).


Zgłoszenie naprawy dachów

Należy pamiętać o tym, że jeśli naprawa dachów jest rozległa i obejmuje użycie materiałów innych niż te, które były pierwotnie wykorzystane, należy sprawę zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Obowiązuje termin 30 dni przed rozpoczęciem planowanych prac. Jeśli jednak nie zamierzamy przeprowadzać gruntownego remontu dachów, wówczas nie zachodzi konieczność wypełniania formalności z tym związanych.


Wymiana pokrycia czy naprawa dachów?

To, czy zdecydujemy się na całościową wymianę pokrycia czy jedynie naprawę dachów, zależy od wielu czynników. Między innymi ważną kwestią jest rodzaj pokrycia dachowego. Jeśli jest to blachodachówka, z marszu musimy liczyć się z koniecznością wymiany całego dachu, ze względu na to, że nie ma możliwości, by zastąpić uszkodzone elementy nowymi. Naprawa dachów nie wystarczy również w sytuacji, w której pokrywę dachową stanowi gont bitumiczny. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku dachówki, którą można swobodnie naprawić poprzez dosztukowanie nowego kawałka materiału. Jeśli chodzi o możliwość naprawy dachów krytych azbestem o naprawie nie ma mowy. Należy całkowicie wymienić pokrycie dachowe, a także mieć na uwadze konieczność późniejszego zutylizowania materiału. Istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się demontażem pokryć azbestowych, ich zebraniem, wywiezieniem i utylizacją.


Naprawa dachów a więźba

Niekiedy naprawa dachów może obejmować konstrukcję, na której spoczywa, czyli więźbę dachową. W zależności od potrzeb, usuwanie defektów więźby może dotyczyć naprawy pojedynczych jej elementów lub np. jej odgrzybienia. Uszkodzenia więźby widać wyraźnie, gdyż są dość charakterystyczne: miękkie elementy są przegniłe, wyraźne dziury oznaczają atak szkodników. Wyjść jest kilka – można zdjąć całe pokrycie dachowe i dopiero wtedy wymieniać uszkodzone elementy więźby, można też wykonać specjalne wzmocnienia bez naruszania pokrywy. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że wszelkie nowe elementy, które stanowić mają nowy element więźby, muszą być zaimpregnowane.